Jak przygotować się do negocjacji?

Jak przygotować się do negocjacji?

Każde negocjacje powinny być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem. Tylko wówczas negocjacje mogą okazać się skuteczne. Przygotować powinna się każda ze stron. Tylko dobre poznanie partnera, z którym przeprowadzone będą negocjacje, umożliwia zastosowanie odpowiedniej techniki. Przed spotkaniem warto zastanowić się nad poszczególnymi etapami negocjacji.

Podstawą jest zrozumienie istoty negocjacji, to jest czego dokładnie mają dotyczyć. Warto dowiedzieć się także z kim będzie przebiegać rozmowa. Najlepiej dowiedzieć się jak najwięcej o drugiej osobie. Istotne jest jej doświadczenie w negocjacjach jak również kompetencje. Trzeba zastanowić się także nad miejscem oraz terminem spotkania. Powinny być satysfakcjonujące dla każdej ze stron.

Kolejną kwestią są techniki negocjacyjne. Ich dobór zależy m.in. od przedmiotu negocjacji, a także od drugiego negocjatora. Dobrze wybrana technika negocjacyjna sprawia, że łatwiej osiągnąć zamierzone cele. Przedtem jednak należy dokładnie ustalić rezultaty. Każdy z negocjatorów musi wiedzieć co chce osiągnąć. W zależności od umiejętności negocjatorów oraz stawki negocjacji, należy być przygotowanym na kompromisy. Warto przygotować sobie ofertę wyjściową. Negocjacje wymagają starannych, nieraz długich przygotowań. Jednakże o odpowiednie przygotowanie należy zadbać, ponieważ wówczas można czuć się pewniej podczas spotkania.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *